SWF file not found. Please check the path.

Aktualna informacja o stanie Polskiej Szkoły w Carlisle

VISTULA
Na samym początku chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy dnia 5 września 2010 r. pojawili się na zebraniu rodziców dzieci, które uczęszczają do naszej Polskiej Sobotniej Szkoły. Frekwencja wyniosła zaledwie 15 osób wliczając w to zarząd stowarzyszenia VISTULA.

 

Z wielką przykrością chciałbym powiadomić wszystkich, że na chwilę obecną działalność Polskiej Szkoły Sobotniej w Carlisle zostaje zawieszona. Powodem jest nie uiszczenie należności z tytułu opłat za czesne za ostatni rok szkolny przez 4/5 rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia. Łączny dług wynosi £1760. Z czego £800 to zapłata za wynajęcie budynku na Brook Street School i £960 to pensje dla nauczycieli,  które pokrył Dyrektor Wacław Egermeier ze swoich prywatnych pieniędzy oraz kupno materiałów wykorzystanych na cele szkoły.  Z zabiegów jakie przeprowadziło Stowarzyszenie VISTULA  (informacje dostępne na serwisie polonijnym cumbria.pl oraz na polskich Mszach Św., listy do rodziców z prośbą o uregulowanie należności) udało się odzyskać zaledwie £300. Rodzicom, którzy wpłacili pieniądze pragniemy podziękować za uregulowanie opłat oraz współpracę.

 


Kwota długu uniemożliwia rozpoczęcie kolejnego roku zajęć. Stowarzyszenie VISTULA jest jak najbardziej za kontynuowaniem działalności szkoły lecz dług związał nam dłonie.  Postawa rodziców zalegających z opłatami jest żenująca i zakrawa na kradzież. Blokujecie państwo działalność  polskiej szkoły a przede wszystkim tych rodziców i ich pociechy, które chcą nadal uczęszczać na lekcje w ojczystym języku. Zapłata długu nie wiąże się z obowiązkiem zapisania dzieci na kolejny rok szkolny. Dajcie szanse tym, którzy chcą tej szkoły.  Stowarzyszenie VISTULA wzywa tych wszystkich – opamiętajcie się.  Kontynuacja nauki z istniejącym długiem jest niemożliwa. Chcielibyśmy zacząć nowy rok szkolny z czystym kontem. W interesie rodziców powinno leżeć prowadzenie szkoły i jej dobra organizacja. W praktyce w naszej szkole rada rodziców widnieje tylko na papierze a jej działalność nie istnieje. Cała odpowiedzialność została sprowadzona na osobę pana Wacława. Po mieście krążą różne, często negatywne opinie o Polskiej Szkole Sobotniej. Niestety żadna sugestia oraz propozycja współpracy nie padła bezpośrednio ze strony rodziców. A przecież to Wam drodzy rodzice najbardziej powinno zależeć na dobru Waszych dzieci. Bez Waszej inicjatywy oraz zaangażowania w życie szkoły nie jesteśmy w stanie działać

 


Rodzice, którzy przybyli na zebranie wyrazili wielką chęć otwarcia szkoły. Otrzymaliśmy również wiele telefonów i maili z prośbą o utrzymanie działalności. Wkrótce zostanie zorganizowana dobroczynna impreza w sali koło kościoła polskiego w Carlisle dla rodziców i dzieci, z której dochód zostanie przekazany rzecz szkoły.


Chciałbym jeszcze sprostować sprawę dofinansowań z różnych instytucji. Pan Wacław starał się jakiś czas temu o dofinansowanie dla naszej szkoły. Nieszczęśliwie w tym czasie kilkakrotnie doszło do wymiany osób zajmujących się tego typu sprawami w Cumbria County Council oraz Carlisle County Council i cały proces stanął w miejscu. Istotnym jest fakt, że uzyskane dofinansowania nie mogą być przeznaczone na spłatę długu czy pokrycie czesnego a jedynie na konkretne cele jak: zakup pomocy dydaktycznych, książek, nagród, organizacja wycieczek itp. Wszystkie otrzymane pieniądze podlegają kontroli w postaci faktur.

 

Wszelkie sugestie ze strony Państwa jak można by usprawnić działanie szkoły oraz rozwiązać problem długu oraz jakiekolwiek pytania proszę kierować na adres email stowarzyszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Serdecznie dziękuje

Jarosław Jakubiak
Przewodniczący Stowarzyszenia „VISTULA”

 

 

UWAGA: W dziale Szkoła w aktualnych ogłoszeniach widnieje ankieta dotycząca szkoły. Bardzo proszę o zapoznanie się z nią i rzetelne wypełnienie !!!! Dziękuję

Copyright © 2008-2017 Polacy w Cumbrii. Wszelkie prawa zastrzeżone.