Imigracja jest przedmiotem intensywnej debaty w wielu krajach europejskich i uważa się, że była to kluczowa kwestia w decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej.

 

Podczas gdy wiele osób w mediach relacjonowało liczbę osób przeprowadzających się do Wielkiej Brytanii, stosunkowo niewiele uwagi poświęcono liczbie Brytyjczyków przeprowadzających się za granicę.

 

W rzeczywistości Wielka Brytania ma więcej obywateli mieszkających za granicą niż jakikolwiek inny kraj europejski – 4,9 miliona Brytyjczyków mieszka w innych krajach na całym świecie.


Image: metrocosm.com; U.N. Population Division. Includes all citizens living anywhere in the world

Europejski obraz

Kiedy dane są rozbijane, aby pokazać liczbę obywateli UE mieszkających w innych krajach UE, pojawia się nieco inny obraz. Wielka Brytania plasuje się na 5 pozycji, a Polska, Rumunia, Niemcy i Włochy mają więcej obywateli poza swoimi granicami, ale w Europie.

W rzeczywistości Polska ma prawie trzy razy większą liczbę obywateli mieszkających w UE niż Wielka Brytania.

Which EU country has the largest number of citizens living abr…

These are the EU countries with the most citizens living abroad. Read more: http://wef.ch/2cMRdMb

Gepostet von World Economic Forum am Sonntag, 30. Oktober 2016

Gdzie Brytyjczycy wyjeżdżają w Europie?

Podział liczby obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w innych częściach UE pokazuje, że Hiszpania i Irlandia są preferowanymi miejscami docelowymi. Francja i Niemcy to dwa pozostałe kraje, w których mieszka ponad 50 000 obywateli Wielkiej Brytanii. Obywatele UE w Wielkiej Brytanii i Wielkiej Brytanii przebywający w UE stoją w obliczu niepewnej przyszłości, ale nie podjęto jeszcze żadnej stanowczej decyzji w sprawie prawa pobytu, gdy Brexit zostanie przyjęty.