Ogólnokrajowy program pilotażowy mający przyciągnąć pracowników migrujących do brytyjskich gospodarstw został ogłoszony przez Home Secretary i Environmental Secretary (czwartek, 6 września).

 

Program pilotażowy będzie oznaczał, że plantatorzy owoców i warzyw mogą zatrudniać pracowników migrujących do pracy sezonowej przez okres do 6 miesięcy. 2500 pracowników spoza UE będzie mogło przybywać do Wielkiej Brytanii każdego roku, zmniejszając niedobory siły roboczej w szczytowych okresach produkcyjnych.

 

Produkcja owoców miękkich w Wielkiej Brytanii wzrosła drastycznie, o 130% w ciągu ostatnich 20 lat. Aby zapewnić kontynuację tego wzrostu, a Wielka Brytania znajduje się w czołówce kolejnej rewolucji w rolnictwie, rolnicy muszą również zbadać, w jaki sposób technologia może zmniejszyć zapotrzebowanie na siłę roboczą.

 

Jednak zautomatyzowane rozwiązania w zakresie zbiorów nie są powszechnie dostępne, dlatego w perspektywie krótkoterminowej pilot będzie wspierać rolników w szczytowych okresach produkcyjnych.

 

W ramach tego projektu pilotażowego naukowcy będą również badać, jak utrzymać konkurencyjność brytyjskiej ogrodnictwa, ponieważ prawie wszystkie inne kraje OECD otrzymują pracowników sezonowych do zbierania owoców i warzyw.

 

Minister spraw wewnętrznych Sajid Javid powiedział:

 

Brytyjscy rolnicy mają kluczowe znaczenie dla gospodarki Wielkiej Brytanii – a rząd będzie starał się je wspierać w każdy możliwy sposób.

 

Ten projekt pilotażowy zapewni rolnikom dostęp do sezonowej siły roboczej, której potrzebują, aby utrzymać produktywność i zyski w czasie pory roku.

 

Zależy mi na systemie imigracyjnym, który ogranicza migrację do zrównoważonego poziomu, wspiera cały przemysł i zapewnia, że ​​przyjmujemy tych, którzy przynoszą korzyści Wielkiej Brytanii.

 

Minister środowiska Michael Gove powiedział:

 

Wysłuchaliśmy potężnych argumentów ze strony rolników na temat zapotrzebowania na siłę roboczą sezonową, aby utrzymać produktywność i rentowność branży ogrodniczej.

 

Od sałaty w Wschodniej Anglii po truskawki w Szkocji, chcemy mieć pewność, że rolnicy będą mogli nadal uprawiać, sprzedawać i eksportować więcej wspaniałych brytyjskich produktów.

 

Ten 2-letni program pilotażowy zmniejszy presję pracowników, z jakimi borykają się rolnicy w upragnionych porach roku. Przeanalizujemy wyniki projektu pilotażowego, analizując, jak najlepiej wspierać długoterminowe potrzeby przemysłu poza UE.