https://www.mentalhealth.org.uk/

Tydzień Zdrowia Psychicznego odbywa się od 14 do 20 maja i jest poświęcony budowaniu świadomości społecznej na temat chorób psychicznych oraz walce ze stygmatyzacją osób chorych. Wydarzenie odbywa się co roku od przeszło piętnastu lat, a w tym roku skupia się na tematyce stresu ‘Stres. Dajesz Radę?’

Projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem zarówno przez firmy, szkoły, uniwersytety oraz spora grupę społeczeństwa na Wyspach. Podczas tygodnia organizowane są różne imprezy charytatywne.

Akcja charytatywna ’Curry & Chaat’ zachęca ludzi do spotkania ze znajomymi na pogaduchy przy posiłku, a przy okazji zbieraniu funduszy na Mental Health Foundation.

W miejscach pracy, szkołach czy uniwersytetach organizowane są stanowiska ‘Tea and Talk’ gdzie można napić się herbaty i porozmawiać z ‘przyjazna dusza’.

Celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej stresu i chorób natury psychicznej i psychologicznej oraz zerwanie z tabu, które im towarzyszy. Przekazanie, że powinny być odbierane w ten sam sposób co dolegliwości fizyczne. Organizatorzy wierzą, że odpowiednio przekazana wiedza może w tym pomoc.

Polacy przebywający poza granicami swego kraju często narażeni są na dodatkowy stres związany z przezwyciężaniem barier i problemów związanych z przeprowadzka za granice. Warto wiedzieć, że istnieją organizacje, które zapewniają kompleksowa pomoc psychologiczna, urzędowa i pedagogiczna. Jedna z nich jest Polskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Jeśli język angielski nie stanowi wyzwania istnieje szereg brytyjskich organizacji, które zapewniaja porady, takie jak Samaritans, Rethink Mental Illness, telefon zaufania The Mind czy nawet lekarz GP.

A czasami po prostu zwykła kawa i rozmowa z drugim człowiekiem czyni cuda! Przyjemnego bezstresowego weekendu!